Polonya Dil Okulları

Polonya Dil Okulları

Orta Avrupa’da bulunan Polonya Cumhuriyeti hem konumu hem de kaliteli eğitim seviyesi ile uluslararası öğrenciler tarafından sık tercih edilen ülkelerden biridir. Bir AB ülkesi olan Polonya, ikinci dünya savaşından dolayı adını sık duymaya başladığımız bir ülkedir. Ülke Avrupa’nın yüz ölçümü olarak en büyük ülkelerinden biri olan ülke tarihten günümüze hem coğrafi konumu hem de sosyal yapısından dolayı dünya gündeminde adını duyurmaya başlamıştır. Ülkenin resmi para birimi Polonya Zlotisidir. TL ile kıyaslandığında düşük para birimlerinden biri olan Zloti yurt dışında eğitim almak isteyen Türk öğrenciler için maddi anlamda kolaylık sağlamaktadır. Ülkenin resmi dili Lehçe olarak geçse de genç nüfusun çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır. Ancak tarihi açıdan birçok milletle etkileşim içerisine giren Polonya’da,  azınlık da olsa da Almanca ve Rusça da konuşulmaktadır. Ülkenin Avrupa Birliğinde olmasından ve ortak dil olarak İngilizce kullanılmasından ötürü en çok konuşulan dilin İngilizce olduğunu söylemek mümkün.

Polonya’da Dil Eğitimi

Polonya İngilizce eğitimi almak için lokasyon olarak oldukça elverişli bir yerdedir. Avrupa’daki tüm ülkelerden gelen uluslararası öğrenciler ülkede konuşulan dilin İngilizce olmasında ciddi bir yere sahiptir. Polonya’da dil eğitimi, üniversitelerin bünyesinde hazırlık programları ile verilir. Bu eğitim uluslararası geçerli olup öğrenciler dil seviyelerine göre bir yıl ya da bir dönem dil eğitimi alabilirler. Hatta bazı üniversiteler dil seviyesi ortalamanın üstünde olan ve ileri düzeyde İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilere yönelik 2-4 aylık İngilizce hazırlık programları da düzenlerler. Üniversite bünyesinde üniversite öğretmenleri tarafından alınan bu eğitim kaliteli olmasının yanında oldukça prestijlidir. Hazırlık eğitiminde İngilizce öğrenmek için giden öğrenciler sonrasında Polonya’da bir üniversite eğitimi alabilecekleri gibi sadece hazırlık programına katılarak dil eğitimi de alabilirler. Üniversite eğitimi için uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerden biri olan Polonya, hem bölüm çeşitliği hem de eğitim kalitesi ile Türk öğrenciler arasında da oldukça popülerdir. Polonya’da eğitim için en çok tercih edilen şehirler ise şu şekildedir; Varşova, Krakow, Wroclaw, Poznan, Lodz, Lublin.

Polonya‘da Yaşam

Avrupa’nın ortasında bulunan Polonya; mimari, doğası, sanatı ve eğitimi gibi dünyaca bilinen yönleri ile her yaştan ve her milletten insanın ziyaret ettiği bir ülkedir. Ülkenin en büyük avantajı lokasyonudur. Polonya’da eğitim almayı planlayan öğrenciler bir otobüs mesafesinde olan birçok büyük Avrupa ülkesini gezme imkanı da yakalamış olurlar. Polonya klasik Avrupa mimarisinin en güzel örneklerine sahiptir. Ayrıca ülkenin %35 ini ormanlar oluşturduğu için doğal güzellikleriyle de oldukça cezbedici bir ülkedir. Ülkenin en büyük avantajlarından biri de ekonomik oluşudur. Polonya’nın resmi para birimi olan Zloti TL’ye göre daha düşük değerde bir para birimidir. Bu da yurtdışı eğitim planlayan öğrencilere; düşük bütçelerle iyi bir eğitim alırken aynı zamanda Avrupa’nın en popüler ülkelerinden biri olan Polonya’da  da rahatlıkla yaşama imkanı sağlamaktadır.

Polonya’da Dil Eğitimi Ve Konaklama

Polonya genellikle Avrupa sınırları içerisinde ekonomikliği ile bilinmektedir. Genel olarak konaklama seçenekleri ise çeşitli olmasının yanı sıra oldukça ekonomiktir. Polonya’da eğitim alan öğrenciler genellikle ekonomikliği sebebiyle paylaşılan öğrenci evi tarzı konaklamalarda kalırlar. Bunun dışında üniversitelerin yurt seçenekleri de mevcuttur ancak yurtların konfor seviyesi düşük ve öğrenci yoğunluğu yüksek olduğu için çok talep edilmezler. Ayrıca otel ve apart tarzı konaklamalar da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Polonya Dil Okulu Fiyatları

Polonya eğitim maliyetleri yönüyle emsal eğitimi veren ülkelere göre oldukça ekonomiktir. Eğitim kalitesi yönüyle uluslararası alanda prestijli ülkelerden biri olan Polonya; dünyanın birçok yerinden üniversite eğitimi ve dil eğitimi almak isteyen öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak ülkede verilen hazırlık eğitimin maliyetleri ise eğitim süresine ve üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Hazırlık eğitimi için eğitim maliyetleri süreye göre değerlendirilse de 600-3500 EUR arasında eğitim alabilmek mümkündür. Bu fiyatların yıllık olarak güncellenebileceğini ve başvuru yapılan senenin ve üniversitelerin belirlediği fiyatların geçerli olacağını belirtmekte de fayda var.