SAT NEDİR?

Sat (Scholastic Aptitude Test); Amerika merkezli bir sınav olup, yüksek okul ve üniversitelere girişte bir çok ülke tarafından kabul gören bir sınavdır.
Türkiye’de eğitim almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye üniversitelerine yerleştirilmesi sürecinde de bir çok üniversite tarafından kabul edilmektedir.

ACT (American College Testing); bu sınavda yine Amerika merkezli olup Sat gibi, üniversitelere başvuran öğrencilerin seviyelerini tespite yönelik bir sınavdır.Özellikle son yıllarda Sat sınavına alternatif bir sınav olmuş, ve Yüksek öğretim Kurulu da dahil, dünya geneli üniversitelerde kabul görmektedir.

Üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen öğrencilerimiz, şayet YGS-LYS de yeterli puan sıralamasına girememişlerse, eğitime başladıkları yıl Sat 1 veya ACT sınavına girip ilgili sınavda belirtilen başarı puanını almaları şartıyla yurt dışında alacakları eğitim Yüksek öğretim Kurulu (YÖK) tarafından da kabul görmekte ve denklik işlemleri yapılmakta olup, aynı zamanda en az bir eğitim senesini yurt dışında tanınan bir üniversitede almaları koşuluyla Türkiye ve Kuzey Kıbrıs üniversitelerine yatay geçiş başvurusu yapabilmeleri de mümkündür.

Sizde yurt dışınad eğitim almak istiyor ve LYS de yeterli puan başarı sıralamasında değil iseniz, mutlaka SAT 1 veya ACT sınavına girmelisiniz.

Ukrayna’da dil eğitim merkezimizde yılların deneyimine sahip birbirinden değerli yabancı öğretmenlerimiz eşliğinde her iki sınav içinde hazırlık eğitimi verilmektedir.

Sat 1 ve ACT sınav hazırlık eğitimleri hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımızı arayabilirsiniz.